Hipotiroidizm nedir?

Hipotiroidizm nedir?

Tiroid bezinin az çalışması, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak yeterlikte tiroid hormonlarını üretememesi hipotiroidizm olarak adlandırılır. Tiroid hormonları temel olarak vücutta enerji dengesini ve metabolik olayları kontrol ederler. Kan dolaşımında tiroid hormonları (T4 ve T3)  düşük olduğundan şikayet ve belirtiler ortaya çıkar. Hipotiroidizmi olan hastaların %95’inde problem tiroid bezinin kendisindedir. Bu duruma primer hipotiroidizm ismi verilir.

Hipotiroidizmin semptomları belirgin değişkenlik gösterebilir. Bazı hastalarda hiç semptom olmazken bazı hastalarda dramatik hatta bazen yaşamı tehdit edici semptom ve bulgular görülebilir. Semptomların ciddiyeti hormon eksikliğinin derecesi ve hormon eksikliğinin gelişim süresi ile ilişkilidir. Hipotiroidizm uzun bir sürede, yavaş gelir ise sıklıkla semptomlar hafif seyirlidir.

null

Genel şikayetler — Tiroid hormonları normalde metabolizmayı uyarır bu nedenle hipotiroidizmin semptomlarının büyük bir çoğunluğu metabolik işlevlerin yavaşlaması ile ilgilidir. Genel semptomlar içerisinde halsizlik, yorgunluk, kilo alımı, soğuğa tahammülsüzlük gibi semptomlar yer alır.

Cilt — Hipotiroidizm terlemeyi azaltabilir. Cilt kuruluğu ve kalınlaşması olabilir. Saçlarda azalma ve incelme görülebilir. Kaşlarda dökülme ve tırnaklarda kırılma gözlenebilir.

Gözler — Hipotiroidizmde göz kapakları etrafında ödem saptanabilir. Graves hastalığına ait hipertiroidizm tedavisi sonrası (ilaç, radyoaktif iyot tedavisi veya cerrahi) hipotiroidizm gelişen hastalarda, Graves hastalığına ait göz bulguları devam edebilir. Bu hastalarda gözlerde dışa çıkıklık, canlı bakış, göz kapağı kapanmasında sorunlar, göz hareketlerinde bozukluk saptanabilir.

Kalp-Damar sistemi — Hipotiroidizm kalp hızını yavaşlatır ve kalbin kasılma fonksiyonunu azaltabilir. Sonuç olarak kalbin tüm yaşamsal fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Hastalarda halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı gibi şikayetler görülebilir. Bu semptomlar altta yatan diğer kalp hastalığı olanlarda daha ağır olabilir. Ek olarak, hipotiroidizm kan basıncında yükselmeye ve kan kolesterol seviyesinde artışa yol açabilir.

Solunum sistemi — Hipotiroidizm solunum kaslarında ve akciğer fonksiyonunda azalmaya yol açabilir. Ortaya çıkan solunum sistem bozukluğu kalp-damar sisteminde ortaya çıkan bozulmayı daha da ağırlaştırabilir. Hipotiroidizm dilde büyümeye ve tıkayıcı uyku apnesi denilen uyku sırasında hava yollarının tıkanması rahatsızlığına yol açabilir. Hipotiroidizm ayrıca seste kalınlaşmaya sebebiyet verebilir.

Mide ve barsak sistemi — Hipotiroidizm mide ve barsak hareketlerini yavaşlatıp kabızlığa yol açabilir.

Üreme sistemi — Hipotiroidizmi olan kadınlarda adet düzensizlikleri sıktır. Adetlerin sıklığında azalma, hiç adet görememe veya adetler sırasında aşırı kanama olabilir. Adet düzeninde ve yumurtlama fonksiyonunda bozulma hamile kalma olasılığını azaltır. Hamileliğin erken döneminde düşük riski de hipotiroid kadınlarda belirgin olarak artmıştır.

Sinir ve kas sistemi — Hipotiroidizm sinir sistemini baskılayarak yorgunluk, halsizlik, uykuya eğilim, depresyon gibi sorunlara yol açabilir.

Miksödem koması — Çok nadir olarak, ciddi hipotiroidizmi olan hastalarda araya giren travma, enfeksiyon, soğuğa maruz kalma ve bazı ilaçların kullanımı sonucu yaşamı tehdit edici miksödem koması ismi verilen, bilinçte kapanma ve vücut ısısının ileri derecede düşmesi ile karakterize bir klinik tablo ortaya çıkabilir.

 

Paylaş

Hamilelikte hipotiroidizmin önemi nedir?

Hamilelik sırasında, hipotiroidizm tanısı konulması ihtimali düşüktür. Çünkü…

Hashimoto hastalığı nedir?

Hipotiroidizme sebep olan hastalıkların başında gelen Hashimoto hastalığı (Hashimoto Tiroiditi) bağışıklık…

Hipotiroidizm tedavisi nasıl yapılır?

Hipotiroidizm kronik ve ömür boyu tedavi gerektiren bir hastalıktır. Çok nadir olarak daha…

Hipotiroidizm tanısı nasıl koyulur?

Yukarıda belirtilen semptom ve bulguların varlığı hipotiroidizm tanısını düşündürür. Kan…

Hipotiroidizmin nedenleri nelerdir?

Hipotiroidiye neden olan hastalıkların başında Hashimoto tiroiditi denilen ve tiroid bezinin nedeni bilinmeyen bir…